Warsztat Samochodowy – Pasja Do Motoryzacji

Warsztat samochodowy – miejsce pracy, ale dla kogo?

Warsztat samochodowy jest jednym z miejsc, w którym z pewnością spełniają się marzenia zawodowe miłośników motoryzacji. A takowych fanów jest naprawdę wielu, bez względu na wiek i płeć. Bowiem kobiety również coraz częściej interesują się nowinkami z tej dziedziny, szczególnie te, które posiadają już swoje auto. Tylko czy każdy z nich może pracować w warsztacie? Niekoniecznie. Jedni wybierają zawód dealera samochodów, inni dziennikarza motoryzacyjnego, jeszcze inni dokształcają się tylko hobbystycznie. Warsztat natomiast jest miejscem pracy dla tzw. urodzonych mechaników samochodowych, którzy traktują swój zawód z prawdziwą pasją. Takich na przykład zawodowców możemy spotkać odwiedzając serwis samochodowy GARAGE 66. Praca mechanika jak wiadomo nie należy do najłatwiejszych profesji, dlatego Ci, którzy decydują się na nią muszą ją zwyczajnie lubić. Oczywiście zamiłowanie do motoryzacji, jak również mechaniki samochodowej przekłada się na jakość wykonywanych usług. Ponadto rozmowa z prawdziwym pasjonatem i profesjonalistą jest kolejną satysfakcją dla odwiedzających warsztat Klientów.

Jak wygląda praca w warsztacie samochodowym?

Czas pracy w warsztacie samochodowym zwykle jest ośmiogodzinny, czasami także praca może odbywać się w systemie zmianowym. Natomiast samo miejsce wykonywanych czynności stanowi zarówno przestrzeń zamknięta serwisu jak i teren na zewnątrz warsztatu. Poza samochodami osobowymi mechanik może mieć styczność również z pojazdami ciężarowymi, rolniczymi czy na przykład motocyklami. Najczęściej pracuje on samodzielnie lub w niewielkich zespołach. Praca mechanika jest zarówno fizyczna jak i umysłowa. Poza obowiązkami związanymi z wykonywaniem różnego rodzaju napraw i kontrolą stanu technicznego pojazdów równie ważna jest analiza dokumentacji, programów komputerowych i odpowiednia diagnoza. Na wstępie, czyli przed reperacją, zwykle następuje dokładna kontrola stanu pojazdu. Po zlokalizowaniu i oszacowaniu problemu dopiero następuje naprawa. Następuje pod warunkiem rzecz jasna, że warsztat dysponuje w danej chwili częściami zamiennymi, jeśli zajdzie konieczność wymiany.

Warunki sprzyjające pracy w warsztacie samochodowym

Odpowiednia organizacja oraz wyposażenie i stan serwisu w znacznym stopniu wpływają na efektywność pracy mechanika samochodowego. Na pewno specjalistyczny sprzęt służący do diagnostyki i naprawy niezmiernie ułatwia pracę, w niektórych przypadkach jest on po prostu niezbędny. Ale istnieją także inne czynności porządkowe, które również przyczyniają się do lepszego funkcjonowania osób przebywających na warsztacie. Mowa tutaj o ogólnej czystości oraz posegregowaniu wszystkich drobnych narzędzi, typu np. klucze, oraz przechowywaniu ich w przeznaczonym miejscu. Ważne jest ponadto, aby te narzędzia czy inne urządzenia były sprawne, ponieważ bezpośrednio wpływają one na bezpieczeństwo pracy mechanika. I warto jeszcze wspomnieć o dyscyplinie samych pracowników serwisu.

Wymagania, jakie powinien spełniać mechanik samochodowy?

Osoba, której marzy się praca w takim miejscu, jak dobry warsztat samochodowy, powinna w pierwszej kolejności zdobyć odpowiednie wykształcenie średnie lub zawodowe. Dla mechanika także ważne jest posiadanie prawa jazdy kat. B, ponieważ niejednokrotnie testowanie auta wymaga odbycia przejażdżki. Poza wiedzą teoretyczną i praktycznymi umiejętnościami mechanik powinien także wykazywać się odpowiednimi cechami charakteru, takimi jak cierpliwość, dokładność czy sumienność. Praca w warsztacie samochodowym wymaga również logicznego myślenia oraz wysokiej koncentracji uwagi. Poza tym obowiązkowo każdy pracownik serwisu musi posiadać dobry stan zdrowia potwierdzony zaświadczeniem lekarskim. I cóż więcej? Chęci do pracy oczywiście.

About Author