Malowanie proszkowe – jak to działa?

malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe jest podstawowym wyborem wielu branż jeśli chodzi o malowanie metalu. Farba proszkowa to rodzaj procesu wykańczania. Jest ona nakładana na powierzchnie metalowe w celu uzyskania mocnego, trwałego i pięknego wykończenia. Dzięki malowaniu proszkowemu możemy uzyskać gładkie i równomierne wykończenia. Jednocześnie jest ekonomiczny i przyjazny dla środowiska.

Malowanie proszkowe – proces

Proces malowania proszkowego rozpoczynamy od przygotowania powierzchni metalowej. Oczyszczamy ją z oleju, pyłu, i innych zanieczyszczeń, aby zapewnić prawidłowe przyleganie powłoki proszkowej. Jest to niezwykle ważny krok, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia na powierzchni metalu uniemożliwią prawidłowe przyleganie proszku prowadząc do nierównego wykończenia powierzchni. Gdy powierzchnia jest czysta, nakładamy farbę proszkową na metalową powierzchnię za pomocą pistoletu natryskowego. Proszek naładowany jest elektrostatycznie, dzięki czemu z łatwością może przylgnąć do metalowej powierzchni. Dzieje się tak ponieważ metalowy przedmiot, który ma być pomalowany, jest uziemiony, a ładunek elektrostatyczny cząsteczek farby powoduje ich przyciąganie od uziemionego przedmiotu. Dzięki temu tworzy on równą powłokę. Po nałożeniu farby proszkowej, wypalamy pomalowany przedmiot w piecu, w którym proszek się topi i spływa. Podczas tego procesu tworzy on równomierne wykończenie.

Zalety

Główną zaletą malowania proszkowego jest to, że daje on trwały efekt. Powłoka proszkowa jest wysoce odporna na zarysowania, odpryski, blaknięcie i inne rodzaje zużycia. Dzieje się tak, ponieważ powłokę proszkową nakładamy a w postaci suchego proszku, który następnie topi się i tworzy on ciągłą warstwę. Ta jednolita warstwa jest bardzo odporna na uszkodzenia i może przetrwać wiele lat bez konieczności ponownego malowania. Dodatkowo, malowanie proszkowe jest przyjazne dla środowiska ponieważ farba nie zawiera rozpuszczalników ani innych szkodliwych chemikaliów. Proces ten wytwarza także mniej niebezpiecznych odpadów niż tradycyjne procesy malowania na mokro. To właśnie czyni malowanie proszkowe idealnym wyborem dla firm, które chcą zmniejszyć swój wpływ na środowisko. Wreszcie, proces malowania proszkowego jest opłacalny, ponieważ wymaga mniej pracy o wytwarza mniej odpadów niż inne metody malowania. Właśnie to obniża całkowite koszty dla klienta, a niższe koszty także przekładają się na jego popularność wśród klientów komercyjnych jak również indywidualnych.

Zapraszmy do śledzenia naszego bloga po więcej cennych informacji na temat malowania proszkowego!

About Author