Malarnia proszkowa Rzeszów

Metody aplikacji farb proszkowych

Nanoszenie farb proszkowych na malowaną powierzchnię odbywa się za pomocą jednej z dwóch metod, wykorzystujących właściwości dielektryczne cząsteczek farby. Mamy do wyboru metodę Tribo lub Korona. Malarnia proszkowa wykorzystuje je zamiennie, w zależności od malowanego materiału, stosowanej farby z efektami powierzchni i oczywiście swojego wyposażenia. Obie metody mają swoje wady i zalety.

Metoda Tribo

Tribo to metoda nakładania farby proszkowej wykorzystująca siły elektrokinetyczne. Naładowanie cząsteczek farby odbywa się przez tarcie cząsteczek farb o siebie, cząsteczek farb o ścianki przewodów doprowadzających proszek do aplikatora lub cząsteczek farb o ścianki samego aplikatora. Aplikator farby lub wnętrze rury doprowadzającej proszek  pokrywa się teflonem. Siła tarcia i różnica w oporności między teflonem i cząsteczkami farby proszkowej powodują naładowanie tych ostatnich ładunkiem dodatnim, co umożliwia  przyczepienie się do ujemnie naładowanych malowanych powierzchni.

Zalety i wady metody Tribo

Zaleta aplikacji metodą Tribo jest łatwe pokrycie elementów o skomplikowanych krzywiznach, z dużą ilością wnęk i zagłębień. Powierzchnie malowane z wykorzystaniem metody Tribo posiadają gładszą strukturę, nie ma efektu tzw. skórki pomarańczy. Także sprzęt w tej metodzie jest dużo tańszy od stosowanego w Koronie. Niestety natrysku elektrokinetycznego nie można stosować do każdego rodzaju farb proszkowych. Metaliczne farby proszkowe nie nadają się do tryboelektryzacji. Większe jest także zużycie farby w tym procesie oraz duża zależność od warunków panujących w malarni proszkowej (chodzi tu głównie o kontrolowaną wilgotność powietrza).

Metoda Korona

Metoda aplikacji elektrostatyczna- zwana potocznie Koroną, jest najczęściej wykorzystywaną techniką aplikacji farby proszkowej.  Wykorzystuje ona ładunek elektryczny, który nadawany jest cząsteczkom farby przez aplikator będący pod wysokim napięciem. Naładowane ujemnie cząsteczki farby proszkowej są przyciągane do uziemionego elementu malowanego i dzięki temu dokładnie i równomiernie pokrywają całą powierzchnię.

Zalety i wady metody Korona

Malarnie proszkowe szeroko stosują natrysk elektrostatyczny, ponieważ gwarantuje on mniejsze zużycie farby proszkowej oraz większą kontrolę nad procesem jej nakładania. Metoda ta daje nam także dostęp do szerszej palety barw i efektów powierzchniowych. Możemy także stosować farby z efektem metalicznym. Niewątpliwą zaletą jest także szybkość procesu lakierowania. Natomiast sprzęt w metodzie Korona jest dużo droższy, co stanowi wadę dla malarni proszkowej dopiero rozpoczynającej działalność (duża inwestycja).

About Author