Malowanie farbami proszkowymi czyli malowanie proszkowe
Malowanie farbami proszkowymi to inaczej malowanie elektrostatyczne. Dosyć często słyszymy te określenia w stosunku do powlekanych na przykład elementów metalowych i aluminiowych. Chociaż technologia ta jest stosunkowo młoda, to jej popularność bardzo szybko rośnie. A i zasłużenie. Ponieważ zestawiając zalety malowania na sucho z tymi na mokro widać ewidentne różnice zdecydowanie na korzyść malowania proszkowego. Oczywiście jak w każdym procesie technologicznym wymagana jest precyzja, wiedza i doświadczenie, aby unikać niepożądanych błędów.
Efekty wizualne malowania farbami proszkowymi
Wykorzystując malowanie proszkowe podczas lakierowania różnych elementów, czy to konstrukcyjnych czy np. części maszynowych, możemy również stawiać wymagania co do wytworu końcowego. Dzięki właśnie tej technice mamy możliwość uzyskania różnych efektów wizualnych. Pierwszą z nich jest powłoka gładka, dla której możemy określić, czy ma być ona matowa czy błyszcząca. Drugą zaś opcją jest powłoka o drobnej (przypominającej papier ścierny) lub grubej strukturze. Te zwykle przeważają w odcieniach matowych.
Malowanie farbami proszkowymi czyli jakimi?
Farby proszkowe to specjalne produkty dedykowane technice malowania na sucho. Co warto o nich wiedzieć? Po pierwsze to, że każdy kolor farby wytwarzany jest jako odrębny produkt i nie należy pod względem kolorystycznym ich modyfikować. Natomiast do wyboru posiadamy całą paletę zgodną ze wzornikiem RAL. Farby te dzielę się również na odpowiednie typy pod kątem przeznaczenia; jedne są do stosowania zewnętrznego, inne natomiast do wnętrz. Bowiem powierzchnie wewnętrzne z reguły nie są poddawane działaniu czynników atmosferycznych czy promieniowania UV. Stąd też różni się baza farb. Przykładowo najlepiej w kontakcie ze zmiennymi czynnikami zewnętrznymi najlepiej sprawdzają się produkty na bazie żywic poliestrowych, poliuretanowych, akrylowych i różnych mieszanek żywic.
Lakiernia proszkowa – malowanie proszkowe Rzeszów
Lakiernia proszkowa jest miejscem wyposażonym w specjalny i profesjonalny sprzęt do precyzyjnego przeprowadzenia wszystkich wymaganych etapów malowania. Należy również pod uwagę wziąć samo przygotowanie powierzchni, metalowej, stalowej czy aluminiowej. Błędy spowodowane już na tym szczeblu skutkują na jakość całego procesu. Równie istotny jest także personel, czyli odpowiednia kadra pracowników. Ponieważ proces technologiczny nie odbywa się samorzutnie, dlatego osoby obsługujące go w głównej mierze przyczyniają się do efektu końcowego malowania farbami proszkowymi.